Chcesz jeść zdrowiej, zaoszczędzić czas i pieniądze? Meal prepping, czyli planowanie i przygotowywanie posiłków na kilka dni naprzód, to idealne rozwiązanie. W świecie pełnym obowiązków i szybkiego trybu życia to nie tylko modny trend, ale przede wszystkim skuteczny sposób na codzienną organizację.

Czym jest meal prepping?

Meal prepping to praktyka polegająca na planowaniu, przygotowywaniu i porcjowaniu posiłków na kilka dni z góry. To podejście pozwala kontrolować składniki i wielkość porcji, ogranicza impulsywne zamawianie jedzenia na wynos i minimalizuje marnowanie żywności. Dodatkowo spędzasz dużo mniej czasu na tworzeniu menu, gotowaniu i robieniu zakupów. 

Jakie problemy rozwiązuje meal prepping?

  • Brak czasu na codzienne gotowanie
  • Nieprzemyślane wydatki na jedzenie na mieście
  • Podjadanie przekąsek między nieregularnymi posiłkami
  • Stres związany z codziennym planowaniem posiłków

Jak przygotować się do meal preppingu?

  1. Zaplanuj menu na kilka dni do przodu. Spróbuj najpierw na 3, a nabywając doświadczenia przygotujesz jedzenie nawet na 5 lub 7 dni. Uwzględnij śniadania, obiady, kolacje i opcjonalnie przekąski.
  2. Sporządź listę zakupów opartą na planie dań. Nie chodź do sklepu "na głodnego", aby unikać kompulsywnego dodawania produktów.
  3. Przygotuj kuchnię — zadbaj o wolną przestrzeń roboczą i niezbędne narzędzia, aby ułatwić proces gotowania. 
  4. Wybierz odpowiednie pojemniki do przechowywania — szczelne, wielokomorowe - które pomogą odseparować od siebie elementy posiłku, odporne na działanie wysokich temperatur.

Jakie produkty możesz wybrać  na start?
  • Szklane pojemniki od LekkaBox — idealne, aby przechowywać posiłek w lodówce, ale także sprawdzają się jako lunch box do pracy. Można w nich mrozić, podgrzewać i zapiekać jedzenie. To prawdziwa perełka jeśli chodzi o wielofunkcyjny lunchbox i pojemnik do meal preppingu.
  • Lunchboxy Monbento — eleganckie, szczelne i praktyczne, idealne na codzienne posiłki. Mają możliwość przenoszenia w nich bardzo różnorodnych posiłków, dzięki elementom separującym oraz opasce scalającej pojemniki.
  • Boxy i lunch pot Black+Blum — boxy są niezawodne do przechowywania sałatek, makaronów, warzyw z humussem, a lunch pot do zup i innych jednogarnkowych potraw.
  • Stalowe lunch boxy - sprawdzają się do szczelnego przechowywania gotowych potraw, na wycieczki oraz do podgrzewania i zapiekania  
  • Butelki tritanowe Mobento — do koktajli, smoothie lub izotoników i szotów witaminowych

Kiedy gotować?

Najlepiej wyznaczyć sobie jeden lub dwa dni w tygodniu na przygotowanie posiłków. To pozwala uniknąć nudy w menu i utrzymać świeżość potraw, a także wyrobić sobie nawyk i rutynę tworzenia gotowych posiłków.

Przykładowe dania, które idealnie pasują do meal preppingu:

  • Kurczak teriyaki z ryżem jaśminowym i brokułami
  • Sałatka grecka z fetą i oliwkami
  • Wrapy z hummusem i warzywami
  • Skyrnik z owocami
  • Makaron z sosem śmietanowym i pomidorkami
Oszczędność czasu i pieniędzy

Planowanie posiłków pozwala zaoszczędzić nawet kilka godzin tygodniowo. Jednorazowe zakupy i gotowanie to także oszczędność pieniędzy, bo wykorzystujemy wszystkie produkty na większą ilość porcji, dzięki temu redukujemy marnowanie żywności. Mając gotowe posiłki unikamy również nieprzewidzianych wydatków na szybkie jedzenie i przekąski.

Meal prepping a moda na eco

Używanie lunchboxów i termosów to realny wkład w ograniczanie produkcji odpadów. Wybierając produkty wielorazowe które znajdziesz na www.twojlunchbox.pl, dbasz nie tylko o siebie, ale także o środowisko. Z odpowiednimi boxami planowanie posiłków na cały tydzień staje się proste i przyjemne. Wprowadź meal prepping do swojej rutyny i ciesz się łatwiejszym, zdrowszym życiem każdego dnia!