Jakby nie było, każda kuchnia posiada jakieś właściwości lecznicze. Również kuchnia indyjska, w której znajdziemy mnóstwo przypraw poprawiających nie tylko sylwetkę ale i zdrowie. Oto kilka przykładów.

Kurkuma  działa antynowotworowo, co potwierdziły badania amerykańskich naukowców. W Indiach kurkuma dodawana jest niemal do każdej potrawy, jest również głównym składnikiem różnorodnych mieszanek curry i jest po prostu uwielbiana. Nie tylko w Indiach, także w Europie. Pachnie niezwykle pięknie i kochamy jej zapach zasiadając do stołu.

Przyprawy w Indiach odgrywają kluczową rolę nie tylko w komponowaniu smaku, pozwalają również nadać potrawie odpowiednie właściwości. Wiąże się to ściśle z zasadami ajuwerdy, hinduskiej medycyny naturalnej. Bardzo pikantne dania z chili, królujące na gorącym południu, pomagają, wbrew pozorom, ochłodzić organizm, podczas gdy na północy stosuje się łagodniejsze, ocieplające mieszanki.

Jednak największą zaletą hojnie stosowanych przypraw są ich właściwości lecznicze. To one są sekretem niezwykłej odporności mieszkańców Indii na choroby cywilizacyjne. Dzięki właściwościom znajdujących się w tamtejszych przyprawach, najprawdopodobniej Hindusi rzadziej chorują na nowotwory, mimo tego, że ich słabość do palenia tytoniu jest niestety duża! Dbają jednak o to by jeść dobre jedzenie dlatego często zabierają ze sobą jedzenie w lunchboxach i termosach.

Kardamon, kozieradka, kolendra czy imbir to tylko namiastka zapachu Indii i zbawienny wpływ na problemy żołądkowe. Indyjska kuchnia różni się od tych z pozostałej części świata nie tylko smakiem, ale i sposobem gotowania. Odzwierciedla ona idealne połączenie różnych epok i kultur. Podobnie jak indyjska kultura, na żywność również wpływ miało wiele cywilizacji, które przyczyniły się do  rozwoju smaków.Najbardziej charakterystyczna jest pikanteria w potrawach kuchni indyjskiej. W całych Indiach, czy to północnych czy południowych, przyprawom nadaje się wielkie znaczenie. 

Aleksander Woźnica