Termosy na wycieczki w góry
Górskie wycieczki charakteryzują się przede wszystkim pięknymi widokami. Do takiej wyprawy należy się odpowiednio przygotować, zwłaszcza jeśli wędrówka będzie jesienią lub zimą, kiedy temperatury są niskie. Podczas przerwy na szlaku dobrze mieć ze sobą termos z ciepłą kawą lub herbatą, ciepły napój rozgrzeje od środka i da energię na dalszą drogę.

Spis treści
  1. Dobry termos w góry musi być szczelny
  2. Termos w góry - mały czy duży?
  3. Termos na wyprawy górskie musi utrzymać temperaturę na długo
  4. Jaki termos w góry - na co zwrócić uwagę

Dobry termos w góry musi być szczelny

Jednym z najważniejszych kryteriów wybory termosu jest jego odpowiednie wykonanie, które gwarantuje szczelne zamknięcie i brak możliwości rozlania się napoju. Dobry termos w góry musi odpowiednio chronić swoją zawartość i tutaj nie ma miejsca na kompromisy. To naczynie podczas pieszych wędrówek najczęściej ląduje w plecaku razem z innymi rzeczami i byłoby dużą stratą, zastanie mokrych ubrań, dokumentów, czy pieniędzy. Dlatego warto wybrać termos, który będzie odznaczał się solidnym i trwałym zamknięciem.

Termos w góry - mały czy duży?

Zdecydowanym atutem termosów jest to, że ich wielkość możemy dopasować do swoich potrzeb. Na stosunkowo krótkie trasy idealnie sprawdzi się niewielka pojemność, czyli taka między 0,5 l a 0,7 l. Wystarczy to na około dwa kubki ciepłej kawy, czy herbaty. Natomiast podróżnicy planujący dłuższe wyprawy, jak całodniowy pobyt na szlaku, powinni decydować się na większą pojemność, co najmniej litr. Zabierając ze sobą taki termos w góry, będziemy mieć pewność, że za każdym razem można sięgnąć po ciepły napój.

Termos na wyprawy górskie musi utrzymać temperaturę na długo

Główną funkcją termosu jest utrzymanie jak najdłużej pierwotnej temperatury wlanego do niego ciepłego płynu. Wybierając termos na wyprawy górskie, warto wziąć tę kwestię pod uwagę, jest ona szczególnie ważna, zawłaszcza przy niskich i ujemnych temperaturach. Producenci często podają przy danym modelu parametry związane z czasem utrzymywania temperatury i jej zakresem. Należy jednak pamiętać, że termos do kawy przy ekstremalnie zimnych wędrówkach, może działać nieco słabiej, niż wskazywał sprzedawca.

Jaki termos w góry - na co zwrócić uwagę

Duży termos na napoje z dwoma kubeczkami

Innymi, jednakże równie ważnymi kwestiami związanymi z tym, jaki termos w góry wybrać są materiał, powłoka antypoślizgowa, dodatkowe kubki i specjalny uchwyt. Obecnie najczęściej termos będzie wykonany ze stali nierdzewnej, która jest odpowiednim materiałem, ponieważ nie przenika zapachami napoju. Dobrze, jeśli na zewnątrz naczynia znajdą się jakieś wypustki umożliwiające stabilne utrzymanie termosu. Kolejne dwa aspekty warto wziąć pod uwagę, jeśli pojemność naczynia jest większa, np. 1,5 l.

Ewa Staśkiewicz
Otagowane: termos na napoje