Szparagi to jedne z pierwszych warzyw pojawiających się na wiosnę. Chińscy zielarze wykorzystywali szparagi do leczenia wielu dolegliwości np. na zapalenie stawów lub jako afrodyzjak. Również w czasach współczesnych warzywo to jest szczególnie cenione. Zawierają znaczne ilości cennych składników mineralnych i witamin. Dr Fuhrman, zwolennik wegańskiego stylu życia, podkreśla, że są to warzywa idealne do promocji zdrowia, ponieważ są  skarbnicą dobroczynnych składników. 

Jakie znamy rodzaje szparagów? 

1. Zielone szparagi są z reguły dość cienkie, mają ostry, wyrazisty smak. Przeważają w większości amerykańskich upraw. Białe szparagi preferowane w Europie , są chodowane bez dostępu światła, co uniemożliwia powstanie chlorofilu. 

2. Szparagi białe są nieco łagodniejsze i bardziej delikatne.

3. Szparagi fioletowe  to odmiana, która jest najczęściej spotykana w Anglii i we Włoszech, ma bardzo grube łodygi o purpurowo–fioletowej barwie.

4. Dzikie szparagi rosną dziko tylko w niektórych częściach Europy. Mało kto w dzisiejszych czasach zajmuje się ich szukaniem. Mają bardzo cienkie pędy i znacznie różnią się od szparagów, które widzimy w sklepach.

Cztery powody dla których warto sięgać po szparagi?

1. Mała ilość kalorii, których szparagi nie posiadają ponieważ mają mnóstwo wody.

2. Duża zawartość potasu, która łagodzi bóle miesiączkowe,

3. Duża ilość białka, która odgrywa dużą rolę w chorobach nowotworowych.

4. Są  uważane za afrodyzjak. Z tej przyczyny asparagos,  z greckiego młode pędy, były przedmiotem kultu wśród Greków, którzy uważali je za roślinę podnoszącą temperaturę miłosnych zbliżeń.

Jeśli już jesteście fanami szparagów , albo chcecie spróbować polecamy pyszne szparagowe pesto!

Aleksander Woźnica