Większość z nas ma za sobą przejścia związane ze zdrową dietą i zrzucaniem zbędnych kilogramów, jednak nawet pomimo ograniczenia liczby przyjmowanych kalorii, po pewnym czasie kilogramy wracały. Przyczyna może tkwić w nieodpowiednim przygotowaniu do diety bądź mało racjonalnym celom, jakie przed sobą postawimy. Jak więc należy przygotować się do odchudzania? 

Jedz mniejsze porcje, ale częściej

Każdy z nas ma naturalny wewnętrzny zegar, a jego działanie jest zależne między innymi od pór roku i natężenia światła. Jeżeli do niego dostosujemy swoją dietę to nie dość, że poprawimy swój nastrój, to jeszcze efektywniej zgubimy zbędne kilogramy. Warto zatem przyzwyczaić organizm do posiłków o stałych porach. Zależą one oczywiście od naszego trybu dnia. Najlepiej jeść małe porcje, ale co około 3 godziny. Wówczas unikniemy nagłego spadku stężenia glukozy we krwi i w efekcie raptownego wyrzutu insuliny, co wiąże się z napadami głodu. Ponadto ostatni posiłek warto zaplanować na 3 godziny przed snem i powinien się składać z produktów białkowych, które powodują uczucie sytości oraz niewielkiej ilości węglowodanów. 

Planuj posiłki

Odchudzanie należy zacząć od odpowiedniego planowania posiłków. Jest to chyba najważniejszy element naszej diety. Jeżeli nie przygotujemy sobie wcześniej rozpiski, co i kiedy zjemy, to łatwiej będzie pokusić się na małe odstępstwa od diety. Warto wieczorem przygotować sobie posiłki na kolejny dzień lub najlepiej na dwa dni.

Pomogą nam w tym pojemnik na posiłki Twojlunchbox.pl, które występują w licznych kształtach i rozmiarach. Możemy umieścić w nich jogurty z dodatkiem owoców, sałatki, a w tych wielokomorowych - dania złożone z kilku potraw, takich jak mięso i warzywa.

pojemnik na lunch

Jeżeli jesteśmy zwolennikami zdrowych zup, to przydadzą nam się szczelne pojemniki z łyżką, które zmieszczą się w niemal w każdej torebce. Wybierając się na piknik, bądź wycieczkę, również powinniśmy zaopatrzyć się w same zdrowe produkty. Wówczas najlepiej wybrać pojemniki wielokomorowe ze sztućcami. 

lunchbox stalowy

Jedz racjonalnie

Odchudzanie to proces. Rygorystyczne diety przeważanie pozwalają nam szybko schudnąć w krótkim czasie.  Jadłospis dostarcza bardzo mało kalorii i nie realizują podstawowego zapotrzebowania energetycznego. Niestety takie dierty nie dostarczają wszystkich niezbędnych, witamin, makroskładników i składników mineralnych, niezbędnych do utrzymania procesów życiowych. Aby chudnąć zdrowo wystarczy trzymać się podstawowych zasad : zwiększyć ilość warzyw w diecie, spożywać tylko pełnoziarniste pokarmy, nie jeść dań smażonych na głębokim tłuszczu oraz fast foodów, wykluczyć słodycze (oprócz kilku kostek ciemnej czekolady raz na jakiś czas), ograniczyć spożycie alkoholu, pić dużo wody  (ok. 1,5-3 l, zależnie od wagi), która pobudza metabolizm, poprawia trawienie oraz powstrzymuje apetyt.

Ruszaj się!

Odchudzanie przyniesie pożądane efekty, jeżeli dołączymy do naszego planu dnia aktywność fizyczną. Na początku ruch może być mniej intensywny, ale za to regularny. Nie musimy od razu wylewać potu na siłowni, aktywność ma być dla nas przyjemnością! Warto rozejrzeć się za szkołą tańca, zajęciami z pilatesu, grami zespołowymi, czy chociażby jazdą na rolkach lub rowerze. Gdy pogoda nie sprzyja warto zainwestować w stepper albo rower stacjonarny, na którym możemy ćwiczyć nawet przed telewizorem. Uprawianie sportu, a co za tym idzie utrata tkanki tłuszczowej i przyrost mięśni nie spowodują natychmiastowego spadku wagi, ale za to sukces będziemy mogli zmierzyć w centymetrach wokół brzucha, bioder i ud. Odchudzanie nie musi być przykrą koniecznością, dzięki spożywaniu wartościowych pokarmów i uprawianiu sportu od razu poczujemy się zdrowi i pełni energii.

Aleksander Woźnica