Każdego roku produkuje się ponad 2,01 miliarda ton odpadów, a według CNIID (The National Centre for Independent Information on Waste) połowa z nich to opakowania, głównie produktów spożywczych, w szczególności – posiłków na wynos. Z biegiem lat ta liczba wzrasta, a przecież wystarczy kilka nowych przyzwyczajeń każdego z nas, by zmienić taką postać rzeczy.

Przedstawiamy kilka propozycji:

1. W restauracji, przy zamawianiu napojów, zaznaczaj, że nie życzysz sobie słomek, w domu korzystaj z wielorazowych

Wiele osób lekceważy fakt, że te niewielkie, plastikowe rurki stanowią jedne z najczęściej zbieranych odpadów nad morzem, a ich zużycie na świecie sięga nawet miliarda dziennie. Warto też zdać sobie sprawę, że mały rozmiar słomek nie pozwala na ich recykling.

Warto pamiętać, że na rynku są już dostępne ekologiczne słomki wykonane ze szkła, stali lub bambusa.
 

2. Na co dzień korzystaj z butelek wielokrotnego użytku

Organizm ludzki, by poprawnie funkcjonować musi być nawodniony. Dobrze jest więc mieć pod ręką butelkę (bidon, kubektermos) z wodą lub innym napojem. Oczywiście – wielorazową :) Czy wiesz, że dzięki niej możesz uniknąć nabywania – a więc i wyrzucania – nawet 150 jednorazowych plastikowych butelek rocznie?

3. Spraw sobie sztućce

Oczywiście, nie takie zwykłe (choć i te domowego użytku się sprawdzą – po prostu zajmują zwykle więcej miejsca). Niby nie wydaje się istotne, by mieć je zawsze przy sobie, ale, jeśli jesteś osobą, która dba o dietę i regularne spożywanie posiłków, docenisz ich zalety. Przydadzą się również na piknikach, czy wycieczkach. Praktyczne, kompaktowe modele znajdziesz, na przykład, TUTAJ.

4. Zawsze miej przy sobie torbę na zakupy

Nieważne, czy designerską, termiczną, która zmieści naprawdę wiele, czy prostą, bawełnianą lub inną wielorazową. Ważne, żeby o niej pamiętać.

5. Proś o pakowanie jedzenia na wynos do własnego lunchboxa

Wiemy, że lunchboxy cieszą się coraz większą popularnością, jeżeli chodzi o pakowanie do nich domowego jedzenia, co zapobiega, na przykład marnotrawieniu żywności. Ale, jeśli akurat kusi nas kupienie gotowego posiłku, wielorazowy pojemnik równie dobrze sprawdzi się na miejscu, w restauracji, czy barze, oraz przy ewentualnym transporcie i pozwoli uniknąć zużycia naprawdę masy jednorazowych opakowań.

Aleksander Woźnica