Butelki z filtrem
O tym, że od kupowania wody butelkowanej odstępuje coraz więcej osób w Polsce świadczy popularność dzbanków i butelek wyposażonych w filtry. I słusznie! Obecnie woda z kranu ma zupełnie inną jakość, niż kiedyś, jest regularnie badana i kontrolowana, a jej spożywanie nie generuje ogromnej liczby plastikowych butelek, które ulegają wieloletniemu rozkładowi.
Niemniej rozwiązanie w postaci dzbanków/butelek z wymiennym filtrem nie zadowala wszystkich. Nie każda butelka spełnia oczekiwania, a dzbanek trudno ze sobą wszędzie nosić. Na dodatek popularne filtry są obudowane plastikiem, który również prędzej, czy później trzeba zutylizować.
Na szczęście na rynku dostępne są już naturalne filtry węglowe dedykowane filtrowaniu wody pitnej, pasujące do każdej butelki (m. in. filtr z naturalnego węgla białego, tzw. Binchōtan) Ich stosowanie ma wiele zalet, do których należą: usunięcie nieprzyjemnych zapachów, na przykład chloru, poprawa smaku wody, uwalnianie żelaza, magnezu, wapnia.
Jeden filtr, przy napełnianiu butelki raz dziennie, starcza na 6 miesięcy (po 3 należy go gotować przez 10 minut i wysuszyć na słońcu). Po tym czasie można go wykorzystać chociażby jako nawóz do kwiatków.