Jednym ze sposobów na wspomaganie odporności jest, bez wątpienia, regularne picie wody. Warto jednak wzbogacać ją, co pewien czas, wartościowymi składnikami.

Takich  godnych polecenia substancji dostarcza, na przykład, kłącze imbiru wykorzystywane przez człowieka od pięciu tysiącleci jako środek przeciwzapalny o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym oraz hamującym rozwój bakterii, wirusów i grzybów. Dziś jednak skupimy się przede wszystkim na jego wpływie na nasz metabolizm, wskazując dwa praktyczne przepisy, do częstego wykorzystywania, wedle bieżących potrzeb.


WODA IMBIROWA I – OCZYSZCZAJĄCA

Składniki:

- jeden ogórek
- dwie łyżki startego imbiru
- jedna cytryna bądź limonka
- dwa litry wody

Przygotowanie:

Wszystkie składniki – w postaci cytryny i ogórka – należy dokładnie wymyć i pokroić. Skrojone elementy wraz ze startym imbirem należy wrzucić do dzbanka i zalać wodą. Tak przygotowany napój wstawiamy na, około, dwie godziny do lodówki (niektórzy decydują się na całą noc).

Najlepsze efekty takiej detoksykacji otrzymamy, powstrzymując się od spożywania słodyczy, białego pieczywa i tłustych potraw. Napój najlepiej popijać stopniowo przez cały dzień.


WODA IMBIROWA II – ZMNIEJSZAJĄCA ŁAKNIENIE

Składniki:

- dwie łyżki startego imbiru
- 2 łyżeczki drobno posiekanej kurkumy (ewentualnie sproszkowanej)
- szczypta pieprzu cayenne
- 2 litry gorącej wody

Przygotowanie:

Dwie łyżki startego imbiru zalać gorącą wodą, a gdy osiągnie ona temperaturę 80 stopni, należy dodać kurkumę i pieprz. Smak można dodatkowo wzbogacić miodem, laską wanilii i cytrusami, wedle upodobań.

Wypicie tak przygotowanej wody daje uczucie sytości. Najlepiej spożywać ją na ciepło (w czym wydatnie może pomóc termoskubek termiczny lub butelka termiczna) przed jedzeniem, co znacznie ograniczy pochłaniane porcje lub,, po prostu, popijać, po trochu, między posiłkami, by zredukować ich częstotliwość.

***

Jeśli planujecie transportować napoje w butelce z węższym wlewem, na przykład takiej, jak przedstawiona na zdjęciu MONBENTO POSITIVE M, polecamy tworzenie naprawdę niewielkich plasterków poszczególnych składników.


Życzymy smacznego oraz dużo zdrowia!

Zostaw komentarz