Podczas upałów należy w odpowiedni sposób zaplanować transport żywności na piknik, podróż na działkę czy na wesele. Produkty mleczne, jajka oraz wyroby mięsne wymagają szczególnej uwagi ze względu na to, że mogą się szybko zepsuć. Kolejną kwestią jest transport leków – większość z nich powinna być przechowywana w temperaturze nie przekraczającej 30 stopni. Pierwszym krokiem jest posiadanie odpowiedniego „pojemnika” – torby lub lodówki. Kolejnym, sposoby na schładzanie przenoszonej w torbie/lodówce żywności lub leków. Przedstawiamy kilka porad, jak odpowiednio przygotować się do przenoszenia żywności, gdy na zewnątrz termometry wskazują wysokie temperatury.

W CZYM PRZENOSIĆ

W zależności od tego, co i jak dużo chcemy przewieźć, należy dobrać odpowiedni pokrowiec, torbękosz piknikowy lub lodówkę turystyczną. Na rynku dostępnych jest wiele możliwości.

Pokrowce np. na butelki, zazwyczaj wykonane są z neoprenu – tworzywa wykorzystywanego w produkcji pianek dla nurków. Utrzymują one pierwotną temperaturę przenoszonego napoju do kilku godzin (w zależności od tego czy są dodatkowo umieszczane w torbie termicznej). Na napoje dostępne są również specjalne transportery.

Ciekawym rozwiązaniem  są niewielkich rozmiarów pokrowce-torby termiczne np. na jogurt. Ścianki pokrowca wypełnione są żelem, który trzeba zmrozić w zamrażarce a następnie umieścić w nim jogurt lub pojemnik nim wypełniony. 

Torby termiczne oraz kosze piknikowe zazwyczaj posiadają ścianki izolowane warstwą pianki oraz materiału aluminiowego. Są lekkie oraz zajmują niewiele miejsca w przechowywaniu. Przy zastosowaniu odpowiednich środków chłodzących, mogą one utrzymywać efekt „lodówki” do 12 godzin. Niewielkie torby termiczne świetnie sprawdzą się przy transporcie kosmetyków lub leków.

Na większą wyprawę, warto zainwestować w lodówkę turystyczną, która ma większą pojemność niż torby oraz kosze. Większość lodówek turystycznych posiada podwójne ścianki z tworzywa sztucznego, między którymi umieszczona jest warstwa izolacyjna. Posiadają one lepsze właściwości chłodzące niż torby termiczne, ale zajmują zdecydowanie więcej miejsca. Sprawdzą się na większe wyprawy. Mogą pełnić funkcję lodówki np. podczas campingu.

CZYM SCHŁADZAĆ

Istnieje wiele sposobów na utrzymanie efektu chłodzenia w torbach i lodówkach termicznych. Podstawowym, jest posiadanie wkładów chłodzących. Na rynku dostępne są rodzaje wypełnione żelem lub wodą. Wkład należy umieścić na noc w zamrażarce a następnie ułożyć na dnie torby lub lodówki oraz na ściankach i na górze. Wkłady wypełnione żelem dłużej pozostają zamrożone w stosunku do tych wypełnionych wodą.

Domowym sposobem na „wkład chłodzący” jest nasączenie gąbki wodą, umieszczenie jej w zamykanym woreczku foliowym oraz zamrożenie. Chłodzenie można również osiągnąć poprzez zamrożenie ręcznika nasiąkniętego wodą. Innym sposobem jest napełnienie wodą i zamrożenie plastikowej butelki z wodą. Istotne jest, aby przy napełnianiu, poziom wody nie przekroczył ¾ objętości butelki, gdyż lód ma większą powierzchnię niż woda. Gdy butelka będzie cała wypełniona, lód może rozsadzić butelkę. 

Produkty najbardziej narażone na zepsucie powinny znajdować się na spodzie pokrowca, torby lub lodówki. Najlepsze efekty chłodzenia uzyskamy poprzez umieszczenie dużej warstwy wkładów chłodzących na dnie oraz obłożenie żywności pozostałymi wkładami chłodzącymi z każdej strony.

Aleksander Woźnica