Fale upałów, które nawiedzają Polskę wielu dają się we znaki. Bez względu na to, czy pracujemy w klimatyzowanym pomieszczeniu lub na otwartym powietrzu, odpoczywamy na wakacjach, czy podróżujemy, należy pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu. Podczas wysokich temperatur warto mieć pod ręką butelkę z wodą, sokiem lub naparem. Jednak nie wszystkie napoje, które gaszą pragnienie, dostarczają ciału odpowiedniego nawodnienia. Przygotowaliśmy wpis o tym, co pić, a czego unikać podczas upałów.

  • WODA

Najlepiej wybrać niegazowaną wodę średnio lub wysoko mineralizowaną. Dostarcza ona naszemu organizmowi odpowiednich minerałów. Warto pić ją małymi łyczkami, tak aby wszystkie substancje odpowiednio się wchłonęły. Woda źródlana nie jest najlepszym wyborem podczas upałów.

  • NAPOJE IZOTONICZNE

Napoje izotoniczne sprawdzają się nie tylko podczas wzmożonego wysiłku fizycznego ale też podczas upałów. Warto przygotować domowy napój izotoniczny, który dostarczy organizmowi potrzebnych elektrolitów, które wypłukiwane są wraz z potem. Na 1 l wody gazowanej dodaj kilka plastrów cytryny, pomarańczy, grejpfruta lub limonki (cytrusy obniżają temperaturę ciała) oraz dodaj ¼ łyżeczki soli. W aptekach dostępne są również gotowe proszki do rozpuszczenia w wodzie. 

  • SOKI

Dobrym wyborem podczas upałów jest picie soków – najlepiej świeżo wyciśniętych. Warto pić sok pomidorowy, który dostarcza dużo potasu.

  • NAPARY

Podczas upałów świetnie sprawdzą się napary owocowe i ziołowe. Warto przygotować sobie napar z mięty – ma on właściwości chłodzące.

CZEGO UNIKAĆ - KAWA, HERBATA, NAPOJE KOLOROWE, ALKOHOL

Podczas upału należy unikać picia dużej ilości kawy oraz herbaty gdyż wypłukują one cenne minerały z naszego organizmu. Kolorowe, wysokoprzetworzone i słodzone napoje pomimo początkowego uczucia zaspokojenia, tak naprawdę zwiększą nasze pragnienie. Z podobnych powodów należy wystrzegać się alkoholu.

Podczas upałów warto mieć odpowiedni napój zawsze przy sobie. Warto zainwestować w butelkę termiczną, która na długo utrzymuje temperaturę napoju. Bez względu na to, ile stopni jest na zewnątrz, możemy cieszyć się chłodną wodą, lemoniadą czy naparem.

Zostaw komentarz