Nic tak dobrze nie smakuje jak ciepła zupa zimową porą. Doskonale rozgrzewa, dostarcza witamin i minerały. Bardzo sycące właściwości mają zupy krem, które wystarczy tylko zmiksować i podać np. z groszkiem ptysiowym albo świeżym pieczywem. Lekkie zupy bez śmietanowej zaprawy są doskonałym pomysłem na „odchudzenie” posiłku, po którym poczujemy się syci. Dostępne na rynku termosy obiadowe sprawiają, że smakiem domowej zupy możemy cieszyć się, gdziekolwiek się znajdziemy.
Proste i smaczne
Zimowe zupy są przede wszystkim bardzo łatwe w przygotowaniu - w przypadku zupy krem wystarczy ugotować warzywa i zmiksować, ewentualnie uzupełnić wybranymi dodatkami. Ponadto przygotowanie zup nie jest pracochłonne, raz ugotowana starczy nam na dwa dni. Idealne do przechowywania są termosy obiadowe, które również można zabrać do pracy czy szkoły. Rozbudowaną ofertę pojemników ma na przykład twojlunchbox.pl, gdzie każdy znajdzie odpowiednią wielkość termosu obiadowego lub pojemnika próżniowego. Dzięki dużej szczelności możemy mieć pewność, że zupa nie rozleje nam się w torbie, ani że jej smak się zmieni.
Moc witamin
Jedzenie zup jest idealnym pomysłem, jeżeli chcemy zgubić zbędne kilogramy oraz zachować zdrowie i witalność. Dla przykładu zupy warzywno-zbożowe dostarczą naszemu organizmowi wszystkiego, co jest mu potrzebne, czyli błonnik, witaminy, minerały, białka, tłuszcze i węglowodany. Są niskokaloryczne, lekkostrawne i sycące. W okresie wzmożonej zachorowalności na grypę i przeziębienia warto wybrać rosół, który doskonale rozgrzewa, zapobiegając infekcjom z wyziębienia. Ponadto zupy warzywne sprzyjają odkwaszaniu organizmu, co jest szczególnie ważne dla osób spożywających dużo mięsa i regularnie pijących kawę.
Jakie zupy są najlepsze na chłodne dni?
Okres jesienno-zimowy sprzyja przeziębieniom i grupie, dlatego warto wybierać zupy, które wzmocnią odporność organizmu. Najlepsza w tym celu okazuje się zupa czosnkowo-cebulowa, która nie dość, że jest bardzo łatwa w wykonaniu to jeszcze dzięki cebuli zawiera witaminy C, B1, B2, E, K, PP oraz prowitaminę A. Niezależnie czy jest duszona, smażona czy gotowana, zawsze pozostaje pełnowartościowa i nie traci wartości odżywczych. Należy jednak pamiętać, aby przygotowywać cebulę pod przykryciem. Natomiast czosnek doskonale zwalcza infekcje, hamuje rozwój bakterii – jest najlepszym naturalnym antybiotykiem.
Dobrym wyborem będzie również rosół, pomidorowa i inne zupy na bazie bulionu. Najlepiej, żeby był przygotowany z wołowiny, kurczaka i warzyw. Bulion skutecznie łagodzi katar, kaszel i nawilża śluzówki w nosie. W okresie zimowym warto spożywać imbir, dlatego można ugotować również bardziej egzotyczną zupę na bazie mleka kokosowego z dodatkiem imbiru, kardamonu i innych rozgrzewających przypraw.
Obróbka termiczna warzyw
Prawdą jest, że gotowane warzywa mają mniej substancji odżywczych niż surowe, jednak nie w przypadku pomidorów. Przecier pomidorowy dostarcza nam więcej likopenu, czyli naturalnego przeciwutleniacza niż surowe pomidory. Poza tym gotowane brokuły i marchew posiadają kolejno 30% więcej karotenoidów i 15% więcej betakarotenu, niż warzywa przed obróbką termiczną. Dlatego warto w sezonie zimowym postawić na pełnowartościowe, rozgrzewające zupy, które łatwo można przechowywać w próżniowych pojemnikach, dzięki którym nie tracą wartości odżywczych.