Jeśli znalazłeś ten artykuł, to znaczy, że rozważasz zakup funkcjonalnej śniadaniówki dla swojej pociechy. To słuszna decyzja, biorąc pod uwagę fakt, że osoba, która planuje dawać dziecku domowe jedzenie do przedszkola, czy szkoły, musi rocznie zmierzyć się z przygotowaniem i spakowaniem około 180 posiłków. Wybrany przez nią lunchbox dla dzieci powinien więc być, przede wszystkim, dostosowany do tego, co będziemy pakować, łatwy w czyszczeniu i dobrej jakości.

W ofercie naszego sklepu internetowego od lat znajdują się, wybierane przez rodziców na całym świecie, lunchboxy dla dzieci. Zdecydowaliśmy się porównać najbardziej popularny obecnie typ produktów, jakim jest lunchbox z przegródkami, zwany również bento box. Mamy tutaj na myśli taką śniadaniówkę dla dziecka, która umożliwia spakowanie zróżnicowanego i zbilansowanego posiłku poprzez oddzielenie od siebie jego poszczególnych składowych.

Na co zwracać uwagę, wybierając lunch box dla dziecka

Jak wybrać dobrą śniadaniówkę? Kupując jakikolwiek lunchbox, warto zwrócić uwagę, czy pochodzi z pewnego źródła. Lunchbox bezpieczny dla dziecka powinien być dedykowany żywności i posiadać odpowiednie certyfikaty, oraz nie zawierać szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych typu BPA i ftalany. Do najbardziej popularnych i bezpiecznych materiałów wykorzystywanych przy produkcji lunchboxów zaliczamy: polipropylen, tritan, silikon, oraz stal 18/8 (306).

Na wybór bento box dla dziecka, warto poświęcić chwilę. Dobrej jakości, dopasowany do możliwości i potrzeb dziecka lunch box, potrafi naprawdę ułatwić codzienność. W oparciu o nasze wieloletnie doświadczenie, postanowiliśmy zgromadzić w jednym miejscu listę cech, na które powinno się zwrócić uwagę.

Kompleksowość – lunchboxy dla dzieci mają różną budowę, która wpływa na to, co można w nich przenosić i w jaki sposób. Na przykład: nie każdy pojemnik na żywność pomieści wypełnioną po brzegi smakowitościami bułkę kajzerkę, czy nie w każdym bento box przetransportujemy gorący posiłek.

Szczelność – kwestia dosyć oczywista. Jeśli planujemy pakować dziecku mokre owoce, czy warzywa, nie wspominając już o takich daniach, jak sałatka z sosem, jogurt, czy owsianka, to wybrany przez nas lunch box musi być szczelny. Gwarantują to zazwyczaj silikonowe uszczelki, chociaż nie każda śniadaniówka dla dziecka posiadająca uszczelki bywa szczelna, w związku z tym, zawsze warto poczytać opinie użytkowników lub zasięgnąć języka u sprzedawcy/producenta. Niezależnie od poziomu szczelności lunchboxa, w tego typu lunchboxach nie zaleca się przenosić typowych płynów, jak zupa, czy woda.

Łatwość obsługi – dzieci doskonalą swoje zdolności manualne w różnym tempie, w związku z tym istotną kwestią jest, by wybór rodzica padł na taki lunchbox, który właśnie jego dziecku nie sprawi żadnych problemów w kwestii otwierania i zamykania.

Sposób czyszczenia – pudełko śniadaniowe będzie użytkowane niemal codziennie, a co za tym idzie, również codziennie czyszczone. W zależności od naszych możliwości, potrzeb i zwyczajnej wygody, warto zwrócić uwagę, czy produkt ma pożądane przez nas elementy ułatwiające zachowanie pudełka w czystości, takie jak zaokrąglone przegródki, wyjmowane uszczelki, oraz, po prostu, możliwość mycia w zmywarce.

Wygląd – lunchbox ma się stać nieodłącznym elementem plecaka naszego dziecka i zachęcać je do spożywania przygotowanych przez nas posiłków, dlatego powinien, zwyczajnie, podobać się użytkownikowi. Ciekawy kształt, ulubiony kolor, dodatkowe akcesoria, czy możliwość spersonalizowania śniadaniówki to cechy które również warto brać pod uwagę przy wyborze śniadaniówki.

Każda z powyższych cech była brana pod uwagę przy wyłanianiu zwycięzcy rankingu lunchboxów dla dzieci. Materiał wykonania nie został wymieniony wśród tych atrybutów , ponieważ wszystkie dostępne w naszym sklepie lunchboxy są wysokiej jakości i nie zawierają szkodliwych dla zdrowia związków chemicznych.

Lunchbox do szkoły – porównanie

Czym różnią się od siebie lunchboxy dla dzieci? Do naszego rankingu wybraliśmy sześć (właściwie siedem) śniadaniówek, dostępnych w naszym sklepie internetowym. Każdy z nich pozwala na oddzielenie od siebie poszczególnych składowych posiłku, niemniej robi to we własnym, niepowtarzalnym stylu.

Który lunchbox, według nas, najlepiej sprawdzał się rodzicom w roku 2022?

Dowiecie się niebawem, a na razie przyjrzyjmy się poszczególnym produktom, pod kątem wyróżnionych przez nas wcześniej cech.

Śniadaniówka dla dzieci Smash Bento

Pojemna i lekka śniadaniówka z przegródkami Smash Bento

KOMPLEKSOWOŚĆ 5/5

Pojemnik marki Smash składa się z trzech przegródek, w tym jednej – największej – wyposażonej w wyjmowaną tackę, która pozwala dodatkowo rozdzielić produkty piętrowo. Bez problemu zapakujemy do niego, w całości, dużą kanapkę, bazującą nawet na bajglu, czy kajzerce, warzywa, owoce i inne przekąski. 

SZCZELNOŚĆ 5/5

Tak, lunchbox jest szczelny - producent jest jej na tyle pewny, że wyróżnia tą cechę na opakowaniu.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI 4/5

Zamknięcie na trzy klamry zatrzaskowe jest mechanicznie proste, aczkolwiek wymaga użycia odrobiny siły.

SPOSÓB CZYSZCZENIA  4/5

Bento nadaje się do mycia w zmywarce na górnej półce, ale należy wziąć pod uwagę, że zajmie w niej stosunkowo dużo miejsca. Posiada zdejmowane uszczelki.

WYGLĄD 3/5

Tradycyjny, prostokątny, bez ozdób. Można go jednak spersonalizować, na przykład, dzięki dokupieniu rozmaitych akcesoriów do bento, takich jak widelczyki, czy wodoodporne naklejki.

CAŁKOWITA OCENA: 21/25

Lunchboxy z przegródkami Classic i Panino marki Yumbox

Płaskie śniadaniówki dla dzieci z przegródkami - marka Yumbox

KOMPLEKSOWOŚĆ  4/5

Bento boxy Classic i Panino są do siebie podobne z zewnątrz, różnią się natomiast liczbą przegródek umieszczonych na kolorowej tacce.

Model Yumbox Classic, zwany też Yumbox Original, posiada 6 przegródek i jest dedykowany fanom rozmaitych przekąsek (niewielkie przegródki nie zmieszczą standardowych kanapek, za to doskonale sprawdzą się przy mini placuszkach, pokrojonej tortilli, ciasteczkach, owocach, czy warzywach). Z kolei Yumbox Panino posiada 4 komory i do jednej z nich możemy zapakować kanapkę, czy inną, większą gabarytowo, potrawę. Pudełka na jedzenie Yumbox są stosunkowo płaskie, co sprawia, że zajmują niewiele miejsca w torbie i plecaku, ale należy też pamiętać, by żywność do nich pakowana nie była zbyt wysoka.

SZCZELNOŚĆ 5/5

Yumboxy to szczelne pudełka śniadaniowe. Dodatkowo każda z przegródek, zarówno w modelu Panino, jak i Classic, dokładnie przylega do pokrywki, dzięki czemu mamy pewność, że poszczególne składowe posiłku się nie zmieszają.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI 5/5

Proste zamknięcie w postaci jednej klamry zatrzaskowej. 

SPOSÓB CZYSZCZENIA 3/5

Korpus pojemnika na żywność należy myć ręcznie, tackę można umieścić w zmywarce na górnej półce. Uszczelka na pokrywce nie jest wyjmowana.

WYGLĄD 5/5

Płaskie kompaktowe pudełko w modnym, przykuwającym oko, żywym kolorze, skrywające w sobie tackę z przegródkami ozdobioną ciekawą grafiką.

CAŁKOWITA OCENA: 22/25

Lunchbox z termosem OmieBox od Omie

OmieBox lunchbox do szkoły z termosem produkt typu 2w1


KOMPLEKSOWOŚĆ 5/5

Lunchbox został wyposażony w trzy komory, termos na obiad, oraz wyjmowany separator. W zależności od potrzeb w największej komorze można umieścić znajdujący się w zestawie termos obiadowy, lub, na przykład sporej wielkości kanapkę, czy inne, większe danie. Wyjmowany separator umożliwia podzielenie jednej z dwóch pozostałych komór. Kształt śniadaniówki umożliwia noszenie jej, niczym małej walizki, w ręku. Bento box można dodatkowo wyposażyć w dedykowane akcesoria tej samej marki, jak sztućce OmiePod, czy pojemniczki OmieDip.

SZCZELNOŚĆ 5/5

Tak, lunchbox jest szczelny, po umieszczeniu na jego pokrywce dedykowanej uszczelki, znajdującej się w zestawie. Dodatkowo każda z przegródek dokładnie przylega do pokrywki, dzięki czemu mamy pewność, że poszczególne składowe posiłku się nie zmieszają.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI 5/5

Proste zamknięcie w postaci jednej klamry zatrzaskowej

SPOSÓB CZYSZCZENIA 3/5

OmieBox należy myć ręcznie. Produkt (zarówno cały lunchbox, jak i termos na jedzenie) posiada zdejmowane uszczelki.

WYGLĄD 5/5

Kwadratowy lunchbox marki Omie został wyposażony w uchwyt, dzięki czemu przypomina niewielką walizeczkę. Jest dostępny w pięciu kolorach, można go dodatkowo wyposażyć w dedykowane akcesoria tej samej marki, jak sztućce OmiePod, czy pojemniczki OmieDip.

CAŁKOWITA OCENA: 23/25

Modułowe pojemniki Snack Tubes marki Smash


Piętrowe pojemniczki na jedzenie dla dzieci - marka Smash
KOMPLEKSOWOŚĆ 3/5

Pojemniczki występują w wersji Double (2 x 250 ml) lub Triple (3 x 165 ml). Zarówno podwójne, jak i potrójne można ze sobą łączyć. Nie jest to klasyczna śniadaniówka na kanapki, stąd niższa ocena, ale sprawdzi się doskonale jako lunchbox do transportowania twarożku z warzywami, zimnej owsianki, warzyw z hummusem, placuszków, wrapów, czy sushi. Dużym atutem produktu jest jego modułowość, możliwość dostosowania do bieżących potrzeb, oraz fakt, że w postaci mini-wieży da się je zmieścić w bocznej kieszeni plecaka.

SZCZELNOŚĆ 5/5

T
ak, pojemniczki są szczelne. Szczelność uzyskuje się, dzięki ich odpowiedniemu zamknięciu, to znaczy dokręcania do momentu usłyszenia charakterystycznego kliknięcia.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI 4/5

Zamknięcie typu „słoik” - proste użytkowanie polegające na odkręcaniu i zakręcaniu. Warto uczulić dziecko, na charakterystyczny, zapewniający pojemniczkom szczelność, dźwięk w postaci kliknięcia.

SPOSÓB CZYSZCZENIA  3/5

Pojemniczki wykonane są z materiału nadającego się do mycia w zmywarce. Niewielkim mankamentem jest fakt, że wyjątkowo lekkie nakrętki najlepiej ustabilizować, na przykład w koszu na sztućce, aby siła wody nie przemieszczała ich po całej maszynie, a na spodzie ustawionych do góry nogami korpusów podczas procesu mycia potrafi pozostać woda.

WYGLĄD 4/5

Modułowe, nakręcane na siebie pojemniczki, dzięki czemu mogą stworzyć mini-wieżę. Wersję Double i Triple można ze sobą łączyć.

CAŁKOWITA OCENA: 19/25

Bento box dla dzieci Monbento Tresor

KOMPLEKSOWOŚĆ 4/5

Dwupoziomowy lunchbox składający się ze szczelnej dolnej komory, oraz dwóch umieszczonych na pięterku pojemniczków, które można ze sobą nosić, ale można też przeznaczyć pięterko, na przykład na wrapa, placuszki, czy kanapkę.

SZCZELNOŚĆ 4/5

Szczelna jest tylko dolna część lunchboxa. Pojemniczki można wykorzystać, na przykład na jogurt, ale tylko, jeśli mamy pewność, że całość będzie przenoszona tylko w pozycji pionowej.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI 4/5

Sam bento box marki Monbento wyposażony jest w prosty w obsłudze klips, natomiast trochę kłopotu może sprawić fakt, że aby zamknąć pudełko, należy w odpowiedni sposób ustawić pojemniczki.

SPOSÓB CZYSZCZENIA 4/5

Lunch box można myć w zmywarce na górnej półce. Z naszych doświadczeń wynika, że dobrze na czas mycia wyjąć kartonikowe ozdoby z okienka śniadaniówki, a przynajmniej upewnić się, że samo okienko jest dobrze dokręcone, w innym przypadku ozdobny kartonik może zamoknąc.

WYGLĄD 5/5

Niebanalny, wyróżniający się na tle innych lunchboxów kształt, przypominający skrzynię skarbów. Pudełko można personalizować, dzięki okrągłym obrazkom, które można umieszczać w okienku umieszczonym na górze produktu. Śniadaniówka dostępna jest w wielu wzorach, często limitowanych, i kolorach.

CAŁKOWITA OCENA: 21/25

Pojemnik z wkładem chłodzącym Carl Oscar Wisdom


KOMPLEKSOWOŚĆ 5/5

To śniadaniówka na każdą porę roku, ale szczególnie docenia się ją latem, ze względu na możliwość wykorzystywania wkładu chłodzącego.

Lunchbox Wisdom wyróżnia mnogość dołączonych akcesoriów - oprócz wkładu chłodzącego, w zestawie znajdziemy dodatkowy pojemniczek ułatwiający rozdzielenie składowych posiłku w razie potrzeby, oraz praktyczny łyżko-widelec (spork).

SZCZELNOŚĆ 3/5

Lunch box zda egzamin przy przenoszeniu kanapek, warzyw, czy owoców, natomiast nie jest całkowicie szczelny.

ŁATWOŚĆ OBSŁUGI 4/5

Bento box zamykany jest na dwie klamry, które należy zatrzasnąć. Aby zatrzask zaskoczył pokrywka musi być równo ułożona.

SPOSÓB CZYSZCZENIA 4/5

Dozwolone jest mycie w zmywarce na górnej półce. Lżejsze elementy warto ustabilizować, na przykład w koszu na naczynia, aby siła wody nie przemieszczała ich w maszynie. 

WYGLĄD 4/5

Prosty kształt, elegancki dobór kolorów oraz zdobienie w postaci unikalnych ilustracji z osadzonymi w nich runami nordyckimi.

CAŁKOWITA OCENA: 20/25

Najlepszy lunch box dla dziecka - podsumowanie

W tym roku zwycięzcą w kategorii lunchboxów dla dzieci został OmieBox, co zresztą potwierdzają wyniki sprzedaży. Nic dziwnego – śniadaniówka dla dzieci, która pozwala na jednoczesne przenoszenie ciepłych i zimnych produktów, okazała się odpowiadać potrzebom wielu rodziców i, na chwilę obecną, nie ma, pod tym kątem, konkurencji na rynku. Ponadto, abstrahując już od funkcji podtrzymywania ciepła, OmieBox to naprawdę dobrze zaprojektowany lunchbox z przegródkami, który można dopasować do bieżących potrzeb.

Uważamy jednak, że kilka pozycji z rankingu również zasługuje na wyróżnienie, ze względu na ich szczególne atrybuty.

Zajmujący niewiele miejsca pojemnik na pełnowartościowy posiłek, kompaktowa śniadaniówka dla dzieci, płaski lunchbox - w tej kategorii zdecydowanie przodują pudełka śniadaniowe marki Yumbox

W kwestii lekkości, oraz prostoty pomysłu, prym, z całą pewnością, wiodą nakręcane na siebie pojemniczki Snack Tubes.

Jako dobry, tani lunchbox, czy, po prostu niedroga, szczelna śniadaniówka dla dzieci, sprawdzi się Smash Bento.

I wreszcie, choć to nie jest jego jedyny atut, w kwestii wyglądu warto przyjrzeć się Monbento Tresor – to naprawdę przykuwający oko lunchbox dla dzieci wykonany z ogromną dbałością o detale.. I chyba to nie tylko nasza opinia – projekt podoba się na tyle, że został laureatem prestiżowej nagrody If Design Award.

Na zakończenie przedstawiamy krótką tabelkę z parametrami poszczególnych lunchboxów dla dzieci, która - mamy nadzieję - ułatwi Państwu dokonanie wyboru. Jeśli mają Państwo jakieś pytania, prosimy się nie wahać i skontaktować z nami telefonicznie, na czacie lub za pośrednictwem maila.


Porównanie parametrów lunchboxów dla dzieci - tabelka

Ewa Staśkiewicz

Komenatrze

Super przegląd! U nas na razie najprostsza śniadaniówka bez przegródek ze Starpak, ale córka sama sobie wybrała :) No ale jest wytrzymała, nic się nie niszczy w dziecięcym plecaczku i co najważniejsze mieści kanapki i jakieś warzywko, wiec spoko :)

— Lena