Od kiedy w latach 60. XX w. na masową skalę zaczęto używać tworzyw sztucznych, niewiele osób przewidywało, jak niszczący wpływ będą one miały na środowisko. Zanieczyszczenia oceanów, wielohektarowe wysypiska śmieci, mikroplastiki w żywności.

Poniżej podajemy kilka prostych rad, jak małym wysiłkiem, bez drastycznych zmian w codziennym życiu, można wspomóc środowisko.

  • Słomki wielokrotnego użytku– będąc w restauracji lub pubie, podczas zamawiania napoju poinformuj o tym, że nie chcesz do niego plastikowej słomki. Na co dzień używaj słomek wielokrotnego użytku – stalowych, akrylowych, silikonowych, bambusowych lub jednorazowych z pszenicy.
  • Zainwestuj w bidon, butelkę – zabieraj ze sobą wodę w bidonie lub butelce wielokrotnego użytku. Jeśli lubisz kawę i herbatę, używaj kubka termicznego. W wielu kawiarniach możesz poprosić o nalanie kawy do twojego naczynia.
  • Poinformuj swoich usługodawców, o tym, że rezygnujesz z dokumentów przesyłanych drogą pocztową – wszystkie faktury, rachunki itp. możesz otrzymywać pocztą elektroniczną. Wiele firm, po wybraniu e-poczty, oferuje klientom zniżki.
  • Zamiast jednorazowych plastikowych talerzyków, sztućców i kubeczków wykorzystuj te wielokrotnego użytku (zastawy stołowej lub zestawów turystycznych). W przypadku dużej imprezy, korzystaj z papierowej zastawy zamiast plastikowej.
  • Na zakupy zawsze zabieraj ze sobą torby. Warzywa i owoce pakuj bez foliowych woreczków lub do specjalnych, ultralekkich, bawełnianych woreczków wielokrotnego użytku.
  • Zrezygnuj z pakowania żywności do sreberek. Wiele potraw możesz przechowywać w lodówce zabezpieczając je odwróconym talerzem, lub umieszczając je w pojemniku wielokrotnego użytku. Do owijania kanapek korzystaj z papierowych torebek lub specjalnych pokrowców. Na rynku istnieją również ekologicznie, całkowicie biodegradowalne papiery woskowe wielokrotnego użytku.
  • Zamiast kobiecych środków higienicznych – podpasek, wkładek i tamponów, używaj kubeczka menstruacyjnego.
  • Skorzystaj z darmowej i bezpiecznej wyszukiwarki ecosia. Podczas gdy ty przeglądasz Internet dochody z reklam przekazywane są na sadzenie nowych drzew!

Zostaw komentarz