Czym różnią się między sobą kawy?

Rodzajów kawy jest wiele: cappuccino, mocca, latte macchiato… Jednak wciąż mamy problem z ichrozróżnieniem, głównie ze względu na to, że w niektórych sieciach kawiarni tak samo nazwany produkt, może w rzeczywistości oznaczać coś innego. Warto zatem poznać zasady przygotowywania kawy i delektować się nią w domu lub poza nim, przelewając ją do kubków termicznych.

Espresso

Na tym mocnym ekstrakcie bazuje większość kaw. Jednak wbrew powszechnym opiniom nie jest to po prostu mała czarna, do której podaje się wodę. Espresso (nie ekspresso!) oznacza „zoptymalizowany ekstrakt z kawy”. Brzmi dumnie? Prawdziwą małą czarną może wykonać osoba, która ma odpowiednią wiedzę na temat kawy – gramatura, długość kontaktu z wodą, grubość zmielenia. Powinna być podawana pod odpowiednim ciśnieniem (zazwyczaj w ekspresie ciśnieniowym) tzn. 9 bar oraz w temperaturze 92 stopni Celsjusza.

Poprawne espresso ma około 20-30 ml pojemności, jest zaparzone z 7-9 g drobno i świeżo zmielonej kawy. Co ważne małą czarną należy podać w ciągu 1 minuty od zaparzenia. Możemy spotkać zwyczaj podawania espresso razem ze szklanką wody, która ma za zadanie przepłukać kubki smakowe. Tak najczęściej podawana jest kawa we Włoszech. Ciekawostką jest, że największymi kawoszami w Europie nie są Włosi, ale Skandynawowie ze względu na panujący tam mroźny klimat.

Cappuccino

Ten napój kawowy to połącznie espresso z odpowiednią ilością spienionego mleka. Cappucciono przygotowuje się wyłącznie za pomocą ekspresów ciśnieniowych. Najważniejsza jest tu temperatura, konsystencja oraz odpowiednie proporcje kawy i spienionego mleka. Przygotowując cappuccino na jedną porcję, do espresso musimy dodać pół szklanki spienionego mleka podgrzanego do temperatury 70 stopni Celsjusza. Odpowiednio przygotowana kawa jest naturalnie słodka, więc zazwyczaj nie słodzi się jej dodatkowo, ale jest to oczywiście kwestia gustu. Co ważne, cappuccino podaje się w ogrzanej porcelanie o pojemności 150-200 ml, o temperaturze około 60-65 stopni.

Konsystencja kawy powinna być kremowa, o błyszczącej powierzchni, bez pęcherzyków powietrza. Charakterystyczny połysk świadczy o tym, że podana kawa jest świeża. Oczywiście tego oczekuje się od dobrej kawiarni, która dba o swoich klientów. Nie musimy być od razu mistrzami parzenia kawy, jednak warto znać zasady parzenia, żeby o każdej porze delektować się jej smakiem, niezależnie czy jesteśmy w domu, czy poza nim. Jeżeli przebywamy na zewnątrz to bardzo dobrym pomysłem jest zaopatrzenie się w kubki termiczne. Dla przykładu twojlunchbox.pl oferuje duży wybór szczelnych i wygodnych kubków termicznych o różnych pojemnościach.

Latte macchiato i Mocha

„Latte” znaczy mleko i jak sama nazwa wskazuje jest przygotowane w większości z mleka do którego wlewa się jedną lub dwie porcje espresso. Prawidłowo przygotowane latte ma 3 warstwy, na dnie szklanki znajduje się mleko, pośrodku mleko zmieszane z espresso, a na szczycie mleczną piankę. Czasami, żeby osłodzić ten napój kawowy dodaje się na wierzchu jeszcze porcję bitej śmietany. Jednak jest to opcja dla osób spragnionych bardziej deseru niż kawy.

Oczywiście latte macchiato musi posiadać widoczne trzy warstwy, które większość z nas po otrzymaniu napoju miesza do uzyskania jednolitej konsystencji. Mocha to natomiast jeden ze słodszych wariantów Latte. Aby ją przygotować, dodaje się do espresso czekoladę, wlewa gorące mleko i bitą śmietanę. Miłośnicy słodkości na pewno pokochają ten rodzaj kawy. Takim napojem z powodzeniem można delektować się na uczelni, na wycieczce, odbywając długą podróż. Z tego względu warto zaopatrzyć się w kubki termiczne (twojlunchbox.pl), bardzo szczelne, a zarazem wygodne. 

Zostaw komentarz