Wielu klientów odwiedzających nasz sklep zastanawia się nad wyborem odpowiedniego termosu obiadowego. Na podstawie naszych doświadczeń w tym zakresie, postanowiliśmy przygotować krótki poradnik, który ma za zadanie ułatwić wybór termosu na jedzenie zarówno dla osoby dorosłej, jak i dla dziecka.  

MATERIAŁ

Na rynku dostępne są termosy wykonane z tworzywa sztucznego, a także metali – w tym wiodącej stali nierdzewnej. 

Termosy z tworzywa sztucznego są lekkie i utrzymują temperaturę do ok. 5,5 godziny. Polecamy je dla dzieci do szkoły ze względu na niską wagę oraz optymalny czas utrzymywania temperatury. Przykładem jest termos Aladdin.

Termosy z najszlachetniejszej stali 18/8 lub 18/10 (przy czym 18 - odpowiada zawartości 18% chromu, a 8 lub 10 - zawartości niklu) doskonale nadają się do kontaktu z żywnością dzięki swojej trwałości, odporności na temperaturę i przeciwdziałaniu rozwojowi mikroorganizmów. Takie termosy posiadają zazwyczaj izolację próżniową zastosowaną pomiędzy dwiema ściankami, która sprawia, że niezwykle długo utrzymują one temperaturę – nawet do kilkudziesięciu godzin. Większość z nich posiada stalowe z zewnątrz nakrętki, od wewnątrz wyłożone tworzywem sztucznym. Wyjątkiem są termosy marki Lunchbots 235, 350, 470 ml oraz Stanley Master, których wewnętrzna część nakrętki jest stalowa – żaden element z tworzywa sztucznego nie dotyka jedzenia.

[1. Termos Aladdin Bento; 2. Termos Stanley Adventure 700 ml]

 

KSZTAŁT

Większość termosów obiadowych posiada walcowaty kształt zbliżony do tego, jaki mają termosy na napoje. Taka budowa wiąże się z lepszym utrzymywaniem temperatury kosztem długości średnicy wlewu – zazwyczaj ok. 10 cm. Przykładami tego typu termosów są np. Cilio Monte; Primus 350, 440, 550 ml; czy Stanley Classic 0,5 l.

W drugim rodzaju termosów obiadowych o „miskowatym” kształcie spożywanie posiłków jest zdecydowanie bardziej wygodne. Na przykład w termosie Monbento, Lunchbots 470 ml, Aladdin Bento. Należy mieć na uwadze, że termosy walcowate są łatwiejsze w transporcie (zajmują mniej miejsca, oraz można je lepiej „upchać” w torbie czy plecaku). Zazwyczaj dłużej utrzymują temperaturę, a nosić w nich można nie tylko zupy, czy dania jednogarnkowe, ale też pokrojone zawczasu kotlety, czy naleśniki.

Termosy miskowate dają większe pole manewru jeśli chodzi o łatwość w pakowaniu posiłku. Zazwyczaj utrzymują one temperaturę do 5-6 godzin (ze względu na większą powierzchnię oddawania ciepła). Tego typu termosy posiadają często „miejski”, „elegancki” design. Zabierają więcej miejsca przy pakowaniu, natomiast są bardziej efektowne.

Ciekawym rozwiązaniem pomiędzy termosem „walcowatym”, a „miskowatym” jest Thermopot o szerokim wlewie i podłużnym kształcie.

[1. Primus 350 ml; 2. B&B Thermopot; 3. Thermos 710 ml;        4. Stanley Classic 700 ml; 5. MonBento; 6. Lunchbots 470 ml]

POJEMNOŚĆ

Podstawowy przelicznik to 350 ml = 1 talerz zupy. Najmniejsze pojemności dla których wykonuje się termosy to ok. 235 ml. (Np. Lunchbots 235 ml). Najpopularniejsze termosy, które przeliczyć można na „jedno danie” mają między 350-500 ml. Większe termosy – na bardzo duże porcje jedzenia posiadają pojemność od 600 do 700 ml. Wybierając pojemność termosu warto zastanowić się, co najczęściej będzie w nim umieszczane.

  • W przypadku zupy, która ma stanowić pierwsze z dwóch dań jedzonych poza domem proponujemy wybrać termos o pojemności ok. 350 – 400 ml. Taka wielkość sprawdzi się też dla dzieci, które mają przerwę obiadową w okolicach południa, a później jedzą małe przekąski. Do tych termosów należą np. Primus 350 ml, B&B 400 ml, Lunchbots 350 ml, Stanley Adventure 410 ml.
  • Jeśli ma to być danie jednogarnkowe zjedzone ok. godz. 13.00-14.00 – stanowiące obiad – warto wybrać pojemność 470-500 ml. Np. Primus 440, 550 ml; Thermos 470 ml; Aladdin Migo, Stanley Adventure 500 ml.
  • W przypadku gdy do jednego termosu chcemy włożyć danie na caaaały dzień – dla osoby dorosłej lub nastolatka, na 8-10 godzin poza domem – sugerujemy wybrać termos 600-700 ml. W tak dużym termosie jedzenie może być zjedzone na dwa razy. Np. Monbento 650 ml; Thermos 710 ml; Stanley Classic 700 ml; Stanley Master 700 ml.

Podczas rodzinnej podróży samochodem, warto wspominać przelicznik 350 ml = jedna porcja. Termosy 700 ml mogą się sprawdzić właśnie na takie okazje.

UTRZYMYWANIE TEMPERATURY

Wybór pojemności termosu jest zazwyczaj powiązany z jego czasem utrzymywania temperatury. Duża grupa termosów posiada 5-6 godzinną gwarancję utrzymywania ciepła lub zimna. Ten czas jest optymalny dla osób, które ok. godz. 7.00-8.00 umieszczą posiłek w termosie, po czym planują go spożyć ok. godz. 13.00. Taki zakres czasowy sprawdzi się w szczególności dla dzieci oraz osób o stałym harmonogramie dnia. Np. Monbento, Lunchbots 470 ml; B&B 400 ml, Thermopot; Aladdin Bento, Migo.

Dla nastolatków, którzy często po szkole uczęszczają na dodatkowe zajęcia oraz dla osób będących w ciągłym ruchu przez wiele godzin, przydadzą się termosy z 8-14 godzinnym zakresem utrzymywania temperatury. Np. Thermos 470 ml, 710 ml; Primus 440 ml, 550 ml; Stanley Adventure 700 ml, Classic 500 i 700 ml.

W naszej ofercie znajdują się termosy, które jeszcze dłużej utrzymują temperaturę. Nawet do 20 godzin! Sprawdzą się one dla osób w długiej podróży, na wycieczce lub poczas bardzo długiej zmianie w pracy. Np. Stanley Master.

[1. Lunchbots 350 ml; 2. Primus 440 ml; 3. Stanley Classic 500 ml; 4. Stanley Master 700 ml]

Warto mieć na uwadze również fakt, do jakiej temperatury posiłek uważany jest za „ciepły”. Jest to temperatura ok. 40 stopni. Wiele termosów posiadających określone w instrukcji bądź etykietce ramy czasowe tak naprawdę pozwalają na zjedzenie ciepłego posiłku znacznie dłużej.

UŻYTKOWANIE I KONSERWACJA

Efekt dłuższego utrzymywania gorącej temperatury można osiągać w bardzo prosty sposób. Należy wlać do pustego termosu wrzącą wodę i zamknąć go na kilka minut. Po tym czasie wylać wodę i umieścić w termosie gorący posiłek. Jest to polecany i sprawdzony przez wiele osób sposób na to, aby jeszcze dłużej cieszyć się gorącym posiłkiem. 

Przy wyborze termosu obiadowego warto zwrócić uwagę na sposób mycia – większości termosów nie należy myć w zmywarce ze względu na ścieranie się farby. W przypadku termosów lub ich elementów, które posiadają informację o tym, że można je używać w zmywarce, sugerujemy umieszczanie ich w górnej szufladzie zmywarki. W ten sposób unikniemy odkształceń wynikających z przegrzania produktu podczas zmywania (grzałki umieszczone są w dolnych partiach zmywarek). Jedynym termosem, który można całkowicie myć w zmywarce jest Monbento.

Niektóre termosy posiadają w zestawie łyżki - Thermos 470 ml, 710 ml; B&B 400 ml, Thermopot, Stanley. Jest to warte rozważenia rozwiązanie szczególnie dla osób chcących jeść poza „kuchnią”, bądź bez dostępu do sztućców, a także dla dzieci, które nie chcą tracić czasu w oczekiwaniu na nie w szkolnej stołówce.

[1. B&B 400 ml; 2. Thermos 470 ml; 3. Stanley z łyżką]

Mamy nadzieję, że uda się wybrać Państwu termos na obiad w pełni odpowiadający wszelkim oczekiwaniom!

Zostaw komentarz