Czasami wystarczy spróbować

Obawiamy się zmian, obawiamy się że nasze starania nie wystarczą by zmienić nasze życie na bardziej zdrowe i świadome naszych wyborów, jednak wszystko jest możliwe, wystarczy tylko, że wyznaczymy sobie cel!  Oczywiście nie chodzi o planowanie zbyt wielkich zmian, po co od razu się zniechęcić i nie przetrwać czy nawet w ogóle nie spróbować! Planujmy zmiany na naszych własnych warunkach!

Jak sami zauważyliście wielu z nas przygotowuje sobie śniadanie do pracy i nie jest to już tylko bułka z szynką czy pastą jajeczną ociekająca sporą ilością majonezu … wielu z nas zajada się świeżymi zapałkami z marchewki czy frytkami z pieczonej pietruszki, która jest po prostu pyszna! Zabieramy orzeszki do chrupania między posiłkami zamiast słodkiej paczki dropsów i jogurt z drobinkami suszonej śliwki … tak, tak, taki jest fakt... coraz częściej przekonujemy się, że wystarczy tylko chcieć by zdrowo żyć! Uczymy się zabierać jedzenie do pracy, uczymy swoje rodziny, dzieci, że zjedzenie śniadania wiąże się z lepszym funkcjonowaniem a przede wszystkim przygotowuje do prawidłowego odżywiania przez cały dzień.

Jedzmy zdrowo ale nie nudno …

Przestańmy jeść ciągle to samo, wzbogaćmy nasze menu o więcej warzyw, owoców, i wyrobów z pełnego ziarna wtedy będziemy czuli się najedzeni. To pomoże nam trzymać się z daleka od produktów wysokokalorycznych. Badania pokazują, że osoby, które jedzą śniadania, lepiej kontrolują swoją masę ciała niż te, które z nich rezygnują. Śniadanie pomaga osiągać lepsze wyniki w szkole i w pracy a także chroni nas przed podjadaniem w ciągu dnia! Nie musimy rezygnować z wszystkich naszych zachcianek. Może dobrze by było zmienić krok po kroku swoje zwyczaje? Może warto zacząć od zwiększenia aktywności fizycznej robiąc to co sprawia nam przyjemność? Jogging, rower, basen? Do tego kilka nowych nawyków i sukces gwarantowany!

Po pierwsze zjadajmy produkty pełnoziarniste takie jak płatki owsiane czy tosty z pełnoziarnistego chleba … po drugie zjadajmy w ciągu dnia więcej owoców i warzyw bez względu na to czy będą one świeże czy też mrożone … po trzecie przyrządzajmy sobie koktajle owocowe miksując banany, ananasy z niskotłuszczowym jogurtem … po czwarte sprawdzajmy na etykietach zawartość błonnika … po piąte warto mieć pod ręka produkty, które łatwo spakujesz w pudełko śniadaniowe do pracy a jeśli nie masz czasu by przygotować je rano, uzupełnij je poprzedniego wieczoru!

Nauczmy się nawyku jedzenia śniadań, zabierania pożywnego jedzenia do pracy i szkoły. Podobnie jak przyzwyczailiśmy się do niejedzenia śniadań , możemy doprowadzić do tego, że ich jedzenie stanie się dla nas czymś bardzo istotnym i przyjemnym a przy tym cennym nawykiem dla zdrowia.

Aleksander Woźnica