Święta Wielkanocne są bardzo barwnymi świętami, mają bogatą tradycję i wiele obrzędów związanych z jedzeniem i nie tylko. Święta rozpoczynamy oczywiście od Wielkiego tygodnia, który przypada w Niedziele Palmową, kiedyś nazywano ją wierzbną niedzielą od gałązek wierzby. Palmy ozdabiało się gałązkami, kwiatami, mchem czy kolorowymi piórami a poświęconą biło się domowników by zapewnić im spokój i szczęście cały rok. Tradycyjnie do dzisiaj zabieramy się za domowe porządki, wymiatając z domów i mieszkań zimę a wraz z nią wszelkie choroby.

Kolejnym ważnym dniem Wielkiego Tygodnia jest Wielka Środa. Młodzież, zwłaszcza chłopcy, topili tego dnia Judasza. Ze słomy i starych ubrań robiono wielka kukłę, którą następnie wleczono na łańcuchach po całej okolicy. Przy drodze ustawiali się gapie, którzy okładali kukłę kijami. Na koniec wrzucano „zdrajcę” do stawu lub bagienka. Wymierzanej w ten sposób sprawiedliwości stawało się zadość. Wiele tych obrzędów… grzechotanie kołatkami przez dzieciaki  czy wieszanie śledzia to tylko nieliczne tradycje jakie przekazywali nam dziadkowie. Oczywiście ciągle malujemy  ogromne ilości pisanek po to by w dzień Wielkiej nocy zasiąść do stołu. Są też zabawy przyz stole... Można walczyć na jajka - każdy ma przyporządkowaną ilość pisanek i turla po kolei wraz z przeciwnikiem,  jajkoturla się  tak długo aż nie pęknie uderzając o jajko przeciwnika.

Święta to wyjątkowy czas kiedy godzinami mozna siedzieć przy rodzinnym stole, rozmawiając, śmiejąc się i bawiąc! Kiedy miaszkamy daleko od siebie może warto przygotować jakąś swoją potrawę, zapakować  w termos i zrobić niespodziankę bliskim.

Jakie tradycje goszczą w Waszych domach? Czy nadal malujecie lub drapiecie pisanki? A jak obchodzicie lany poniedziałek? Pamiętajmy, że według tradycji zmoczone panny mają większe szanse na zamążpójście. I nie warto się gniewać,  bo jeśli któraś się obrazi, nieprędko znajdzie męża ;) 

Zostaw komentarz