Dobry plan nie jest zły 

Tym razem Nowy Rok przywitał nas wiosennie. Jak zawsze o tej porze wytyczamy sobie cele, które chcielibyśmy osiągnąć w świeżutkim, jeszcze ciepłym roku. Część z nas bardzo starannie się przygotowuje do osiągnięcia postanowień, a część podchodzi do tego bardziej z żartem i tu nasuwa się pytanie co jest lepsze?

No cóż..chyba warto podchodzić do tego dystansem, ponieważ nie zawsze wszystko trzeba zrealizować. Może fajnie wybrać ze swojej listy te najważniejsze, najbardziej nas interesujące cele, na przykład dwa, które koniecznie zrealizujemy! Pewnie zastanawiacie się jak takie plany wprowadzić  w życie. Większości wydaje się, że zmiany zależą przede wszystkim od silnej woli lub jej braku, zatem nie oczekujmy, że nastąpią czary i wszystko pójdzie jak z płatka. Każda zmiana to złożony projekt na który wpływa wiele czynników między innymi poczucie własnej skuteczności czyli jaką mamy motywację a tak naprawdę czy jesteśmy zwyczajnie gotowi na zmiany.Nie wystarczy tylko powiedzieć „muszę „ bo efekty będą niestety słabe. Powiedzmy sobie „ mogę i chcę”, a wtedy będzie dużo łatwiej. Chcę biegać by lepiej się poczuć, by dotlenić ciało i umysł, mogę pójść na warsztaty kulinarne by się odprężyć i zrealizować zapomniane marzenia.

Zacznijmy od dobrego planu, nie tylko od stwierdzenia, że chcę być atrakcyjniejszy, ale od sprecyzowania co oznacza dla nas atrakcyjność. Jeśli chcemy stracić trochę kilogramów zastanówmy się ile i w jakim czasie, jeśli chcemy spędzać więcej czasu z rodziną to zastanówmy się ile to jest dla nas więcej - godzina, dwie? Dostosujmy zamiar do naszych możliwości i okoliczności.

Jeśli już wiemy co i jak chcemy zmienić, nasuwa się pytanie :  jak to zrobić najlepiej - na przykład na czym będzie polegała moja dieta czy w jaki sposób będę ćwiczyć. Warto wiedzieć co konkretnie planujemy robić … Co zjeść na drugie śniadanie? W jakich ilościach? Czy akurat mamy odpowiedni produkt w szafce lub czy wystarczy nam czasu na przygotowanie tego posiłku przed pracą.

A może zamierzasz ćwiczyć? Od kiedy zaczniesz, o której godzinie i czy przed pracą czy jednak po… A jak mamy  już plan, zacznijmy działać. I nie martwmy się na zapas , że nie podołamy wyzwaniom. Działajmy , ale zawsze trzeba pamiętać, że odpoczynek powinien być również częścią naszego planu.

Zostaw komentarz